Fémjelek – honnan tudod, hogy valódi?

Tartalomjegyzék

Az arany és ezüst ékszerek viselése nemcsak az esztétikáról szól, hanem értéket is képvisel. A nemesfém ékszerek valódiságának egyik legfontosabb garanciája a fémjelzés, amely nem csupán a múlt öröksége, hanem ma is az átláthatóság és bizalom alapja.

A fémjelzés története

A fémjelzés hagyománya évszázadokra nyúlik vissza: már a középkorban is alkalmaztak jelöléseket, ún. mesterjegyeket az aranyművesek, hogy jelöljék a tárgyak származását és anyagminőségét. Magyarországon a fémjelzés hivatalos rendszere 1867-ben kezdődött, és azóta is folyamatosan szabályozott keretek között működik. (A fémjelzés történetéről bővebben ITT olvashatsz.)

A fémjelzés célja egyszerű: a vásárló biztos lehessen abban, hogy az adott ékszer valóban az a tisztaságú nemesfém, amit a készítő vagy a kereskedő állít.

Magyar fémjelek

Hazánkban a nemesfém tárgyak (arany, ezüst, platina és palládium) készítésének és kereskedelmének szigorú jogszabályi előírásoknak kell megfelelnie. Magyarországon minden 1 grammnál nehezebb arany, illetve 2 grammnál nehezebb ezüst ékszert kötelező fémjelezni. Az ékszerek nemesfém tartalmának vizsgálatát és fémjelzését a Magyar Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Intézet (NEHITI) végzi. Minden kereskedelmi forgalomba hozott nemesfém tárgyba az alábbi jelzéseknek kell belekerülnie:

  • Fémjel: finomság jelzés, megmutatja a nemesfém típusát és a finomságát, azaz az adott ötvözet nemesfém tartalmát. Ezüst esetén a 925 fémjel kerül az ékszerbe, míg arany ékszereknél ez 585 (14K) vagy 750 (18K).
  • Névjel: az ékszerkészítő vagy forgalmazó egyedi azonosítója, a BLANKA BOCSO márka névjele ‘BOB’.
  • Hatósági fémjel: hivatalos állami garancia, hogy a tárgy megfelel a jogszabályban előírt finomsági követelményeknek. (Az érvényes fémjelek 1867-től napjainkig ITT érhetőek el.)

A fémjel nélküli nemesfém ékszer forgalmazása jogsértő lehet – ezért érdemes mindig megbízható helyről vásárolni, különösen nagy értékű darab, például eljegyzési gyűrű, vagy karikagyűrű pár esetén.

Hamisítványok a piacon

A piacon időnként felbukkanhatnak olyan ékszerek, amelyek hamis vagy félrevezető jelöléssel kerülnek forgalomba. A nem megfelelő tisztaságú, vagy hamisítvány ékszerekbe különösen könnyű belebotlani az online térben vagy olcsó külföldi platformokon, ezért vásárlóként körültekintőnek kell lenni. Bár a fémjelzés segít ezek kiszűrésében, de ha egy „arany” gyűrű szokatlanul olcsó, érdemes gyanakodni. Egy hamisítvány nemcsak értéktelen, de allergiás reakciókat is kiválthat, ha például nemesfémnek álcázott nikkelt vagy más, nem bevizsgált ötvözetet tartalmaz.

Drágakövek tanúsítványai

Ha egy ékszer drágakövet tartalmaz – például gyémántot –, annak értéke nemcsak a nemesfém alapanyagban, hanem a kő tulajdonságaiban is rejlik. (A gyémántról ITT olvashatsz bővebben.) A leggyakoribb kérdés ezzel kapcsolatban: hogyan tudhatjuk, hogy valódi kő került a gyűrűbe?

A válasz: tanúsítvány. A komolyabb, 0.25 karát (ct) fölötti gyémántokat nemzetközileg elismert gemmológiai intézetek tanúsítják. A legmegbízhatóbbak közé tartozik:

Egy ilyen tanúsítvány részletes információt ad a gyémánt tulajdonságairól, az ún. négy C-jéről (carat, cut, color, clarity), így pontos képet kapunk a kő értékéről és minőségéről. Ez különösen fontos lehet eljegyzési gyűrű vásárlásakor, amikor az érzelem mellett a befektetési szempontok is szerepet játszhatnak.

Összegzés

A fémjelzés és a tanúsítványok a valódi értéket képviselik – azt az átláthatóságot és megbízhatóságot, amit egy időtálló darab megérdemel.

Ha biztosra szeretnél menni – legyen szó arany, ezüst vagy drágaköves ékszerről –, mindig ellenőrizd a fémjelet, kérj tanúsítványt és válassz olyan készítőt, aki nyíltan és őszintén kommunikál ezekről. Ezek a részletek biztosítják, hogy ékszered ne csak szép, hanem valóban értékes és időtálló is legyen.